Mehiläishoito ilman varroantorjuntaa

Juhani Lunden piti yhdistyksemme jäsenille 17.4.2013 Espoossa yhdistyksemme jäsenille mielenkiintoisen luennon ”kokeilustaan” hoitaa mehiläisiä ilman varroantorjuntaa. Juhani kertoi omasta hoitotekniikastaan ja tavastaan jalostaa mehiläisyhdyskuntiaan varroankestäviksi.

Mielenkiintoisen alustuksen perusteella syntyi paljon keskustelua ja uutta näkökulmaa yleisesti hyväksytyn totuuden rinnalle. ”Varroaa tulisi torjua niin huonosti kuin mahdollista, jotta mehiläiset eivät menettäisi luontaista vastustuskykyään.” tiivisti Juhani sanomansa.

Alla Juhanin diasarjat ladattavissa. Osa jäi luennolla kokonaan käymättä läpi, mutta niistä voi kysellä varmasti lisää itse herralta itseltään.

Lunden_mehilaishoito_ilman_varroan_torjuntaa.pdf
Lunden_hoitotekniikka.pdf
Lunden_paritustarhat_ja_niiden_hoito.pdf
Lunden_SpivakNordicReseearch_polysokeri.pdf

Kannattaa myös tsekata Juhanin youtube-videot!